Brambora má na křížku 100000 kilometrů!


Je čas bilancovat.

Sezóna pomalu končí a na počítadle mojí brambory se objevilo magických 100000 km. Asi je to podle hodně lidí neprodejná troska.Pro mě je to holka v nejlepší kondici.Prodat jí stejně nehodlám,jelikož jsem jí slíbil,že když mě odveze do Mongolska má to u mě jistý.Takže spolu pomalu zestárnem. Vono by se stejně těžko loučilo s parťákem se kterým jste dojeli na dva kontinenty a ten domácí prošmejdili křížem krážem.Je jiná než ta spousta jejích předchůdkyň.Má duši. Naše společná cesta začala v roce 2004,kdy jsem si jí v únoru nadělil k narozeninám.Původní majitel se mi po letech stal i parťákem na cestě do Afriky,ale tenkrát jsem ho neznal.Motorka ale byla nádherná a já se do ní okamžitě zamiloval.Měla najeto 35000km. Hned na jaře jsme jeli do Vysokých Tater a pak se zbytek roku poflakovali po rodné hroudě. Rok 2005 byl ve znamení Skotského putování,kde jsme se blíž poznali se Standou a rok na to výprava do Andorry přes všechny alpské země a kus Pyreneí.Osazuji GPS Garmin Quest a učím se s tím zacházet. Tohle vše zatím bez úprav s originál plastovými kufry a bez oprav.

Zlomový byl rok 2007.

To už vyzbrojen alu kufry lehčí o katalyzátor nahrazeným Y-svodem a odhodláním smíšeným se strachem vyrážím s pro mě dosud neznámou partou do dalekého Mongolska. Moje terénní zkušenosti s velkou motorkou se rovnají nule. S přibývajícími kilometry v pustině mě strach o sebe a o motorku pomalu opouští a brambora dostává první zabíračku. Tahle cesta mě stála zadní tlumič,silenblok výfuku,ulomený držáky zobáku a naražený spodek nádrže od ramena pérování. Dalo mi to poznání,že Y-svod potřebuje otevřenou koncovku,když už mám KN filtr,kryt na stojánku je taky super,ale kufry jsou v terénu pakárna.Takže kufry prodávám a kupuju zadní tlumič Ohlins a výfuk Remus.Taky zubatý širší stupačky a blatník co jsem urval už nahrazuji jen krytem kotouče. Vyměním olej zkouknu ventily a dotáhnu čepy hrušky kardanu,neb je tam vaklík.Rukojeti řidítek obaluju vulkanizační páskou a čistím startér.

2008 se jede Sýrie.

Báglování už řeším pytlem a plátěnýma brašnama. To je pro mě ono.O nic se nekopu a nic ze mě netrčí.Terén už si užívám a baví mě víc než hltání asfaltu.Znovu lámu držáky zobáku.Špatně jsem to svařil a byl jsem línej přitvdit přední pružinu než jsem vlítnul do děr. Po návratu jedu poprvé do servisu.Mám 85000km a vůle uložení hrušky je tu zpět a tak to nechávám měnit a s tím i řemen alternátoru a spojkovou náplň kapaliny.Servis taky diagnostikuje motor,bez závad.Vše bratru za 330euro. Ještě se stihnu vrátit do bulharských a rumunských terénů a moc si to užijem.Drapáky tento rok vůbec nesundavám.Čistím bovdeny plynu a konečně i gumy rukojetí.Taky vařím držáky zobáku-snad už dobře.

2009.

Dost bylo Asie.Hurá do Afriky.Přizval mě bývalý majitel mojí krásky Tonda.Tunisko bylo o parádním ježdění.Posunutí mojí hranice ježdění v písku o míle dopředu a hodně adrenalinu.Nemám zrcátko a kastlík nářadí je v pryč. Brambora vykazuje podezřelé zvuky z převodovky,ale dojíždíme v pohodě. Doma měním převodový olej a je to lepší,ale po pár stovkách kilometrů je rachot zpět a já se bojím že ani nedojedu domů. Opravu mi udělal Tonda od Brna.Ložiska a gufera vyměnil pro sichr všechny,zavařil držák výfuku a zkontroloval spojku.Ta je kupodivu jak nová. Cena lidová 5000,-kč.Kastlík kupuju novej a zrcátko na e-bay. Nezmínil jsem,že mám 4tou baterku a běžnou údržbu dělám po 10000km. To obnáší olej a filtr.Jezdím na minerál Motul 20W50.Občas měním svíčky a kouknu na ventily a podtlaky.Destičky mám třetí nebo čtvrtou sadu.Další malé ůpravy jsou deflektor plexi,prodloužený nosič,zvýšení řidítek a zadní miniblinkry. Už mě nic nenapadá,snad jen hurá do dalších 100000!!!!!

foto:

Zpět


 ↑↑ nahoru ↑↑