Sicílie a Liparské ostrovy 2008


10.9.2008

Vyškoleni včerejším pozdním výjezdem vyrážíme již v 8 hod. V rychlosti prohlížíme antické památky v Agrigente a pokračujeme do Villa Roma de Casale, kde je staré římské sídlo vykládané mozaikami největší v Evropě. Dále vyrážíme směrem Pizza Armerina přes Catanii k Etně. Jsme úplně hotový z jediného kempu v Nicolosi, kde místo země je všude černý popílek a to vše za 20€. Chtěli jsme si koupit něco k jídlu, ale zjišťujeme, že ve středu odpoledne je vše zavřené a všichni míří do kostela.

11.9.2008

Potkáváme v kempu 2 Čechy, kteří cestují pěšky. Večer jsme se družili s italskými důchodci, kteří zde tráví léto a ráno nám přichystali kafe k snídani. Po rozloučení a zaplacení kempu stoupáme s Advíkem 17 km k lanovce pod Etnu, která byla v roce 2001 zaplavena lávou. Cestou jsou vidět zbytky stavení zaplavených lávou. Volíme nejdražší možnost výstupu 26€ lanovka, 17€ terénní auto, 8 € průvodce, který jde s vámi až ke kráteru, který chrlil 2002. Ptáme se jestli je možno vidět lávu a je nám řečeno, že potřebujeme speciálního průvodce, který nás dovede na místo, kde zrovna vytéká – pochod cca 3 hod. Vzhledem k tomu kolik stála cesta sem, se ani neptáme na cenu . Dolů se vracíme lanovkou plni dojmů. Vracíme se směrem na Catanii, kde najíždíme na dálnici a přesouváme se do města Milazzo.Po shlédnutí kempu 17 km za městem plným turistů z Tišnova odjíždíme a nacházíme penzion za 30€ na osobu se snídaní, kde přespíme a ponecháme motorku do dalšího dne, kdy se chystáme na Lipanské ostrovy.

12.–13.9.2008

Ráno zanecháváme Advíka u penzionu, bereme spacáky a vyrážíme koupit lodní lístek na ostrov Stromboli, který stál 21€ na osobu.Cesta trvá 3 hodiny, ale zastavuje na všech ostrovech Lipanských ostrovů. Konečná – vystupujeme na ostrově Stromboli, kde potkáváme 2 Čechy z Brna, kteří také chtějí absolvovat výstup. Průvodce stojí 28€ a 3€ za půjčení čelovky. Pokud nemáte vhodnou obuv je možno si cca za 15€ zapůjčit. Doporučují si vzít ještě jedno triko a náhradní ponožky. Po vyfasování ochranné přilby a kontroly vhodné obuvi vyrážíme v 17 hod vzhůru ve 20 členné mezinárodní skupině. Po 30 min se dělají přestávky a slabší kusy se posílají dopředu, aby skupinu nezdržovali. Po 20 hod dorážíme ke kráteru, který chrlí lávu ze 3 míst ve 20 min intervalech.Máme 40 min na pozorování, to stačí na to aby se popílek spadávající po každém výbuchu dostal všude. Potom nafasujeme respirátory a začínáme sestupovat druhou stranou kráteru dolů. Popílku je místy po lýtka a 20 lidí ho dokáže pořádně rozvířit. Až teď ho máme úplně všude. Mají to dobře vymyšleno, nahoru se jde za světla strmější a hornatější stranou a dolů rychlejší bezpečnější, ale prašnější cestou. Po návratu na pláž následuje koupel v teplém moři. Uleháme na pláži a čekáme na zpáteční trajekt v 7 25 hod. Po návratu nacházíme motku na svém místě. Vytahujeme plavky a jdeme se osvěžit do moře. Odpoledne vyrážíme na trajekt z Mesiny do Villa S. Giovani v Itálii. Trajekt jede 20 min za 11€. Poznamenání včerejším výkonem uleháme za hroznéhu dusna 200 km od vylodění.

14.-15.9.2008

Ráno v 5 hod nás budí bouřka, totální průtrž. Přesouváme věci na toalety, kde vše balíme, oblékáme se do dilinyho plášťů a nabíráme směr domů. Prohlásil jsem, že popojedem z téhle pakárny, tak jsem popojel 2000 km. Do Čech jsme dorazili druhý den odpoledne, promrzlí a mokří. Na Breneru poletoval sníh. Letos podzim vynecháváme, přešli jsme z léta rovnou do zimy.

Sicílii mohu jen doporučit,ale lepší je přesun z Genevue do Palerma, v našem případě 2 lidi a motocykl vyjde i levněji. Nehledě na kvalitu rádoby dálnic na jihu Itálie a četnost omezení rychlosti až na 60 km v hodině kvůli zatáčce na dálnici, nebo svedení do jednoho pruhu.Sicílie je pořád oproti ČR drahá.

foto:


Video ↑↑ nahoru ↑↑