Skotsko 2005
22.5.2005
v 6.ráno mě vzbudila bouřka.To nám to pěkně začíná,řekl jsem si a zase usnul.V 8.už jsem dodal na moto pár posledních
věcí a v 10.jsem byl na Rozvadově,kde jsem se sešel se Standou.Cesta do IJmujdenu 900 km.byla úmorná,ale celkem
v pohodě.Dešti jsme úspěšně ujížděli,A tak jsme po hodinovém hledání kempu,spočinuli v jednom zapadlém a doufáme,
že ráno nebudeme platit.Zítra na trajekt a hurá do Newcastle!
23.5.2005
Ráno mě vzbudila zima a řev ptactva v 5.30h.Vzbudil jsem takticky Standu Zapípáním alarmu.Slupli jsme snídani,
objevili sprchu zdarma a vypadli v 7.30 bez placení.Paráda!Jeli jsme do přístavu,ale tam bylo pusto,a tak jsme
se poflakovali městem.Asi v jedenáct jsme zabloudili k pláži a tam narazili na kluka s holkou na Africe,
jak tam bivakujou.Dali jsme kafe slivku a klábos.Prohlídka bunkrů z války ukrojila další čekání a hurá k trajektu.
Tam jsme poznali,jak super je naše cena za lístky.Ten tepličák platil 185Euro.Na trajektu jsme urazili pár
Heinekenů a šli spát do přetopený kajuty.To jsme ještě netušili,jak by nám byla přetopená kajuta dobrá v
příštích dnech.
24.5.2005
Ráno nám bylo blbě.V Newcastle chcalo a byla zima.Chceme to stihnout na trajekt do Irska,a tak valíme v dešti
na Stranraer.Cestu skouknem jeden hrad a tankujem.Na místě se rozhodneme kempovat.Paní Duck nám udělala
cenu 6lib./os.Pěšky jdeme do města a v přístavu nám vyrazí dech cifra za jednu a půl hod.trjektem 66lib./os.
To samozřejmě nebereme.Ráno to zkusíme v Carnrianu u jiné společnosti.Domluvili jsme se,že když to bude stejný,
tak Irsko nebude.Máme najeto asi 1200km.Motorky šlapou.Počasí je lepší,neprší a občas vykoukne slunce.
25.5.2005
Ráno začalo hustě pršet,a když mě vyhnalo chcaní ven,tak mi nachcalo do stanu a pak i do spacáku.Za neustálého
deště asi v deset hodin balíme a vyrážíme na druhý trajekt.Cena je ale 45lib./os.,a tak Irsko definitivně padá.
Vyrážíme na sever a jíme pod nějakým přístřeškem.Déšť a vítr nás vyžene i od super hradu na pobřeží,který jsme
našli náhodou,i když na mapě nebyl.Proto byl taky zadarmo.Dnes musíme spát v B+B,protože máme vše mokré,a tak
končíme ve městě Largs a platíme 20lib./os.za noc se snídaní.Nanosili jsme vše do pokoje a sušíme.V telce je
fotbal AC Milano-Liverpool.Baroš a Šmicer se bleskli,tak doufáme,že to budeme mít dobrý u místňáků.
26.5.2005
Ráno vstáváme a světe div se,neprší.Natěšení snídáme a balíme.Domácí ani netuší,že zmínění kopálisti jsou z Čech.
Bez pršáků vyrážíme hledat „ferry“,co nás za 6,80 lib.doveze na poloostrov Cowall.Stále je pěkně,tak si užíváme
jízdy po zapadlých silničkách.Až u Ynverarry kastle začínáme tušit vodu.Tankujeme a jdeme do pršáků.
Zbytek cesty k nejvyššímu kopci anglie Ben Nevis 1344m.n.m.už jen ujíždíme dešti.Cesta uběhla v pohodě,
jelikož je na co se dívat.Pod horou v parku Glen Nevis je kemp za 6.80 lib.,což je v pohodě,a tak za svitu
slunce!! stavíme stany a sušíme věci.Zítra dle počasí vyrazíme na tu horu,nebo se uvidí.Máme najeto asi 1600 km.
27.5. 2005
„tak jo,dáme horu“,řekli jsme a zaplatili ještě jednu noc v kempu.Vzbaveni dvěmi musli tyčinkami a vodou razíme.
Výstup nám trval asi 3 hod.,od poloviny mlha a citelná zima,nahoře sníh a pomalu mráz.Přímo na vrcholu jsme
potkali dva čechy vybavenený jak do Himalájí.Tak nás apoň vyfotili.Čuměli,že já jdu ve větnamkách a větrovce,
a Standa v motorkářských botách a bundě.Cesta dolu byla ještě horší.Nohy bolely jak čert.A klasicky začalo pršet.
Abychom se nenudili,objevily se „Midges“,místní svinský tiplice.Repelenty nepomáhají.Sprcha a guláš mě trochu
spravily,ale nevím jak proběhne noc.Zítra chceme razit na ostrov Skye.
28.5.2005
K ránu proběhla větrná smršť,takže stany slabší konstrukce se poroučely.V 9 hod.začalo klasicky chcát.
Rychle balíme mokrý věci a valíme na Skye.Cesta probíhá v pohodě,přestalo i pršet.Na Skye opět déšť,který zalézá
všude,mlha pro kterou nejsou vidět krásné scenérie.Dojeli jsme do přístavu Armadale,kde jsme koupili nelepící
samolepky na kufry.A dále nahoru na Dunvegan.Pro déšť a zimu bylo vyloučený spát v kempu,tak jsme ani nejeli
nahoru do Vig.Ani jedno B+B na Skye nás nechtělo nebo nenadchlo,a tak svižně pryč z tohoto nehostinného místa.
Hned za mostem v Kyle of Lochals nacházíme azyl.Opět za 20lib/os.Večer přestalo pršet,jdeme do městečka a do
baru.Naše první návštěva místní palírny byla příjemná.Holka na baru měla triko „PRAGUE“,byla zde nějaká oslava,
a tak čtvrtý pivo bylo jen za jednu libru.Jinak za 2.40lib.No a na stole se se objevily langusty,tak jsme taky
ochutnali.Hrála místní lidová kapela a my poté ulehli v suchu a spokojený.Jen Standa nemohl rozchodit sprchu.
Až ráno jsme přišli na to,že má vypínač u větráku.
29.5.2005
Ráno vstáváme časně a zjišťujeme,že neprší.Snídaně je vydatná,spolunocležník umí německy tak dáváme klábos.
Vyrážíme fotit„Filean Donan Castle“,začíná pršet,to už nás nepřekvapí,svižně jdem do pršáků.Fotíme a hurá
na pobřežní silnici Wester Ross.Stalo se to,po čem jsme prahli,neprší,scenérie nádhera,a tak fotíme,jedeme,
fotíme a zase jedeme.Prostě užíváme si to,proč jsme tady.Náš cíl je Ullapool.Do kempu dorazíme asi v 17 hod.,
v recepci není nikdo,tak uvidíme zítra.Ježdění v levo už je hračka.Když si vzpomenu na první den,kdy vyhozeni z
trajektu rovnou do víru Newcastle nevíš která bije,tak nyní už žádnej problém.Benzín tady podražil,je třeba
hlídat čerpačky,taky supermarkety tu nenajdeš,zato pivko je levnější cca 2 lib.Tak jsme nějaký utrhli.
Zítra dál na sever,snad vydrží počasí.
foto:
↑↑ nahoru ↑↑